180

Lżejsze i mocniejsze kontenery JK maksymalizują ładowność

W 2001 roku, ZPUH JK Miłosz Kiedrowski, zlokalizowana w północnej Polsce firma produkująca kontenery, rozpoczęła ścisłą współpracę ze szwedzkim przedsiębiorstwem ILAB Container AB, zyskując w ten sposób dostęp do skandynawskiego rynku. Do 2008 roku, gdy JK rozpoczęła produkcję lekkich kontenerów wykonanych z wysokowytrzymałej stali, firma potrzebowała nowego dostawcy stali. Dla JK oczywistym wyborem było SSAB.

Zakład produkcyjny JK znajduje się w spokojnej okolicy na północy Polski. W pięciu ogromnych, nowoczesnych halach sześciometrowe arkusze stali z SSAB przekształcane są w lekkie kontenery, przechodząc procesy cięcia, gięcia, spawania, śrutowania i malowania. Następnie kontenery transportowane są przez Bałtyk do Skandynawii, gdzie w większości wykorzystywane są do odbioru, przewozu i recyklingu odpadów.

Dla kierownictwa JK od samego początku było jasne, że używana przez nich stal musi być produkowana przez SSAB ze względu na wysoką jakość oraz fakt, że większość skandynawskich klientów oczekiwała kontenerów wykonanych ze stali SSAB.

 

Blachy są cieńsze i ważą mniej. Wykorzystujemy prawie 100% blach, by utrzymać taką samą cenę jak w przypadku standardowego kontenera.”

 

Początkowe wyzwania we współpracy między ILAB i JK dotyczyły kwestii poznania nowego materiału oraz tego, w jaki sposób jak najlepiej wykorzystać jego zalety i poprawnie konstruować nowe kontenery. Specjaliści SSAB byli przez cały czas do dyspozycji, oferując profesjonalne wsparcie i pomoc.

Główne gatunki stali, które JK kupuje w SSAB to Strenx™ 700 CR, Strenx™ 700 MC, Hardox® 400 oraz Hardox® 450. Z myślą o obróbce nowych gatunków stali JK zakupiło zaawansowane maszyny do cięcia i gięcia stali oraz nowe urządzenia spawalnicze. Część z nich to półautomaty spawalnicze.  

Skandynawscy klienci szybko docenili zalety nowych kontenerów. Są one lżejsze i bardziej wytrzymałe od innych i mogą za każdym razem przewieźć o jedną tonę ładunku więcej. Dzięki bardziej opływowemu kształtowi oferują około 14% oszczędność paliwa w transporcie. Korzyści są więc zarówno dla środowiska, jak i dla finansów.  

Obecnie 90% wszystkich kontenerów produkowanych przez JK dla skandynawskiego rynku to lekkie kontenery wykonane ze stali SSAB o wysokiej wytrzymałości. Polska spółka jest także partnerem dwóch programów SSAB: Hardox® In My Body oraz My Inner Strenx™.

Koncepcja JK zawsze polegała na tym, by sprzedawać nowe lekkie kontenery w tych samych cenach co tradycyjnie cięższe produkty. I to się udało: stal o wysokiej wytrzymałości jest nieznacznie droższa, ale z drugiej strony do konstrukcji kontenera potrzebne jest mniej stali, a sam proces produkcji jest prostszy.

Od pięciu lat prezesem i właścicielem firmy jest Miłosz Kiedrowski, który musiał przejąć zarządzanie bezpośrednio po tym, gdy w 2016 roku zmarł nagle jego ojciec Janusz Kiedrowski. Janusz Kiedrowki założył firmę w 1988 roku.

Obecny prezes dobrze zarządza spółką. Produkcja wzrosła z 11 000 kontenerów w 2015 roku do 15 500 kontenerów w 2017 roku, ale nadal jeszcze nie zaspokaja popytu ze strony polskich i zagranicznych klientów. 

 

O firmie ZPUH JK Miłosz Kiedrowski

Prezes i właściciel: Miłosz Kiedrowski
Siedziba: Bysław, woj. kujawsko-pomorskie
Zatrudnienie: 580 osób
Obroty 2017: PLN 150 mln (EUR 36 mln)
Główne produkty: kontenery o różnych rozmiarach. 90% wszystkich dużych kontenerów to lekkie kontenery wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości produkowanej przez SSAB.
Główne gatunki stali
SSAB: Strenx 700 CR, Strenx 700 MC, Hardox 400 i Hardox 450.


www.jk.com.pl

JK’s lighter and stronger containers maximize payload

3:23

In 2001, ZPUH JK Milosz Kiedrowski, a container manufacturer located in northern Poland, started to closely collaborate with the Swedish company ILAB Container AB, thus gaining access to the Scandinavian market.