180

Niższa masa i wyższa wytrzymałość kontenerów

W roku 2001, ZPUH JK Miłosz Kiedrowski, zlokalizowany w północnej Polsce rozpoczął bliską współpracę ze szwedzką firmą ILAB Container AB, uzyskując dostęp do skandynawskiego rynku. W roku 2008, firma JK uruchomiła produkcję lekkich kontenerów wykonanych ze stali o wysokiej wytrzymałości. Firma potrzebowała więc nowego dostawcy stali. Dla JK, naturalnym wyborem była współpraca z firmą SSAB.

Zakłady produkcyjne firmy JK są zlokalizowane w pięknej i spokojnej, północnej części Polski. W pięciu ogromnych, nowoczesnych halach, długie na sześć metrów arkusze stali dostarczonej przez firmę SSAB są przetwarzane na lekkie kontenery z zastosowaniem operacji cięcia, gięcia, spawania, piaskowania i malowania. W następnym etapie są one transportowane przez Morze Bałtyckie do Skandynawii, gdzie są stosowane głównie do zbierania, transportowania i utylizacji odpadów.


Od samego początku, kierownictwo firmy JK miało świadomość, że stosowana stal musi być produkowana przez firmę SSAB ze względu na najwyższą jakość oraz dlatego, że większość skandynawskich klientów oczekiwała, że kontenery wykonane będą ze stali SSAB.

 

Blachy są cieńsze i mniej ważą. Wykorzystujemy niemalże 100% blach w celu utrzymania ceny na tym samym poziomie, jak w przypadku standardowych kontenerów.

 

Początkowym wyzwaniem we współpracy pomiędzy ILAB i JK było zrozumienie specyfiki nowego materiału oraz optymalizacja korzyści wynikających z jego stosowania, a także prawidłowe wykonywanie konstrukcji kontenera. Od samego początku, specjaliści firmy SSAB udzielali świetnego wsparcia i pomocy.

JK kupuje w firmie SSAB takie gatunki stali jak Strenx™ 700 CR, Strenx™ 700 MC, Hardox® 400 oraz Hardox® 450. W celu wykorzystania nowych gatunków stali, firma JK zakupiła najnowocześniejsze maszyny technologiczne do cięcia i gięcia oraz nowe wózki spawalnicze. Niektóre z nich są półautomatyczne. 


Skandynawscy klienci szybko docenili zalety nowych kontenerów. Są one lżejsze i bardziej wytrzymałe niż inne, a ich masa całkowita jest większa nawet o tonę, w porównaniu z typowymi konstrukcjami. Dzięki zastosowaniu optymalizacji kształtu, zmniejszenie zużycia paliwa w trakcie transportu wynosi około 14%. Są to więc zarówno korzyści finansowe, jak i ekologiczne. 


Dzisiaj, 90% wszystkich kontenerów wytwarzanych przez firmę JK na rynek skandynawski,  to lekkie kontenery wykonane ze stali o wysokiej wytrzymałości firmy SSAB. Polska firma jest także członkiem dwóch programów klienta SSAB: Hardox® In My Body oraz My Inner Strenx™.


Celem firmy JK było od zawsze utrzymanie ceny sprzedaży nowych, lekkich kontenerów takiej samej cenie jak tradycyjne, cięższe konstrukcje. Cel ten został osiągnięty: stal o wysokiej wytrzymałości jest nieco droższa, lecz jednocześnie mniejsze jest jej zużycie do konstrukcji kontenera, a stosowany proces produkcyjny jest prostszy.


Dyrektor zarządzający i właściciel, Miłosz Kiedrowski, pracował w tej firmie od pięciu lat, gdy jego ojciec, Janusz Kiedrowski, który założył przedsiębiorstwo w roku 1988, nieoczekiwanie zmarł w roku 2016. Po tej tragedii, Kiedrowski junior natychmiast przejął prowadzenie firmy.


Znakomicie sprawdził się w swojej roli. Produkcja została zwiększona z 11000 kontenerów w roku 2015 do 15500 w roku 2017, lecz ciągle nie nadąża nad zapotrzebowaniem zgłaszanym zarówno przez polskich, jak i zagranicznych klientów.

INFORMACJE O FIRMIE ZPUH JK Miłosz Kiedrowski

Dyrektor zarządzający i właściciel: Miłosz Kiedrowski
Lokalizacja: Bysław, północna Polska
Liczba pracowników: 580
Obrót w 2017: PLN 150 mln (EUR 36 mln)
Główne produkty: Kontenery o różnych wielkościach. Dziewięćdziesiąt procent dużych kontenerów to lekkie konstrukcje wykonywane ze stali o wysokiej wytrzymałości, dostarczanej przez SSAB.
Główne gatunki stali SSAB: Strenx 700 CR, Strenx 700 MC, Hardox 400 oraz Hardox 450.


www.jk.com.pl

JK Niższa masa i wyższa wytrzymałość kontenerów

3:28

W roku 2001, ZPUH JK Miłosz Kiedrowski, zlokalizowany w północnej Polsce rozpoczął bliską współpracę ze szwedzką firmą ILAB Container AB, uzyskując dostęp do skandynawskiego rynku.