180
Aktualności SSAB jako pierwsza firma na rynku ze stalą wyprodukowaną bez użycia paliw kopalnych
10 grudnia, 2019 08:34 CET Zrównoważony rozwój, HYBRIT

SSAB jako pierwsza firma na rynku ze stalą wyprodukowaną bez użycia paliw kopalnych

Spółka stalowa SSAB prezentuje swój plan zostania pierwszą na świecie firmą oferującą stal pozbawioną paliw kopalnych w procesie produkcyjnym. Plan przejścia do produkcji stali w oparciu o rudę żelaza, ale bez paliw kopalnych przedstawiony został ponad 400 klientom i partnerom podczas seminariów w Sztokholmie związanych z nagrodą SSAB Swedish Steel Prize.

”SSAB będzie oferować na rynku pozbawione paliw kopalnych produkty stalowe już w 2026 roku. Dążymy do nawiązania współpracy z naszymi klientami podzielającymi nasze cele tak, by mogli oni jako pierwsi na świecie stosować stal wyprodukowaną bez wykorzystania paliw kopalnych w swoich własnych produktach,” mówi Martin Lindqvist, prezes SSAB.

Niedawno ogłoszono, że inicjatywa HYBRIT, której jednym z właścicieli jest SSAB, zintensyfikuje swoje działania i SSAB będzie w stanie dostarczać stal bez paliw kopalnych już w 2026 roku. 
Zgodnie z ogólnoświatowymi ambicjami SSAB, spółka przewiduje, że jej zakłady zlokalizowane w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych wykorzystujące piece łukowe (eng. electric arc furnace - EAF), będą w całości zasilane energią odnawialną do 2022 roku. Spółka będzie również w stanie oferować bazujące na rudzie żelaza produkty stalowe niezawierające paliw kopalnych, poczynając już od  2026 roku, dzięki koncepcji wykorzystania żelaza gąbczastego rozwijanej w ramach inicjatywy HYBRIT w Szwecji.

Fakt, że SSAB już teraz zamierza zaangażować klientów w swoje plany przejścia na całkowicie nową technologię produkcji stali stanowi naturalny krok w ambitnych dążeniach firmy do szybszej eliminacji paliw kopalnych z własnych procesów.

“Utworzenie całkowicie nowego rynku dla produktów bez paliw kopalnych potrwa, dlatego musimy zacząć działać już dzisiaj. Wspólnie z naszymi klientami będziemy pracować nad opracowaniem skutecznych modeli biznesowych dla wdrożenia produktów niezawierających paliw kopalnych już w 2026 roku."

“Stal niewykorzystująca w produkcji paliw kopalnych pomoże również innym sektorom przemysłu takim jak motoryzacja, transport i budownictwo w eliminacji paliw kopalnych.  Razem będziemy w stanie oferować klientom końcowym łańcuch wartości w całości pozbawiony paliw kopalnych, od kopalni aż po produkt końcowy,” mówi Martin Lindqvist. 

W 2016 roku firma SSAB wspólnie z LKAB i Vattenfall wdrożyły inicjatywę HYBRIT mającą na celu zastąpienie węgla i koksu, stosowanych jako reduktory w produkcji stali, wodorem.  Od tego czasu zainteresowanie stalą niezawierającą paliw kopalnych gwałtownie wzrosło. We wrześniu Martin Lindqvist, reprezentujący jedyną na zgromadzeniu spółkę stalową, został zaproszony do udziału w UN Climate Action Summit w Nowym Jorku, by rozmawiać o czymś, co dotąd wydawało się niemożliwe, czyli zerowej emisji gazów cieplarnianych w branży stalowej. 

“Chcemy pokazać, że zmiana w przemyśle stalowym jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna. Jestem przekonany, że gdy pokażemy drogę, pójdą nią także inni,” mówi Martin Lindqvist. 
Branża stalowa odpowiada za około 7% globalnych emisji dwutlenku węgla.  W Szwecji produkcja stali generuje 10% emisji, a w Finlandii 7%. Technologia polegająca na użyciu wodoru zamiast węgla koksowniczego do redukcji rudy żelaza jest znana, ale nigdy wcześniej nie została z powodzeniem sprawdzona na skalę przemysłową. HYBRIT buduje właśnie zakład pilotażowy do produkcji żelaza gąbczastego (DRI) na terenie huty SSAB w Luleå, który zacznie działać latem 2020 roku.

“Rozwój technologiczny idzie już pełną parą.  Dzięki zmianie technologii, która pozostawała praktycznie nienaruszona przez blisko tysiąc lat, wyeliminujemy w zasadzie wszystkie emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych.  Do tej pory, CO2 stanowił nieunikniony produkt uboczny w produkcji stali z rudy żelaza.  Dzięki technologii HYBRIT, jedyną emisją będzie woda,” mówi Martin Pei, dyrektor ds. technicznych w SSAB i przewodniczący rady HYBRIT Development. 

Spółki SSAB, LKAB i Vattenfall, twórcy inicjatywy HYBRIT, zdecydowały o zainwestowaniu łącznie około 1,7 mld SEK, a Szwedzka Agencja Energetyczna zagwarantowała wsparcie rządowe w kwocie 599 mln SEK. 

Ponadto, firma SSAB podjęła decyzję o wymianie dwóch tradycyjnych wielkich pieców w Oxelösund na piece EAF w 2025 roku. W ten sposób wyeliminowana zostanie większość emisji dwutlenku węgla w SSAB Oxelösund. Zmiana technologii na piece łukowe stanowi konieczny krok, by móc wykorzystywać żelazo gąbczaste z zakładu pilotażowego HYBRIT, który zacznie działać w tym samym czasie. 

“Zamierzamy stopniowo przekształcać cały łańcuch produkcji aż po gotową stal w naszych zakładach w Szwecji, Finlandii i USA.  Naszym celem jest to, by cała spółka była wolna od paliw kopalnych najpóźniej w 2045 roku,” mówi Martin Pei.


Dodatkowych informacji udziela: 
Mia Widell, Press Relations Manager, mia.widell@ssab.com, tel: +46 76 527 2501