180
Aktualności Roofit.solar finalistą Swedish Steel Prize 2019
30 października, 2019 09:00 CET Swedish Steel Prize

Roofit.solar finalistą Swedish Steel Prize 2019

Za rozwój innowacyjnych produktów dachowych, które z powodzeniem łączą wydajne panele solarne z atrakcyjnym architektonicznie i przyjaznym dla środowiska dachem ze stali, firma Roofit.solar została nominowana do nagrody Swedish Steel Prize 2019.

Swedish Steel Prize, nagroda obchodząca w tym roku 20. rocznicę swego istnienia, ma na celu wyróżnienie innowacji w zakresie projektowania konstrukcji, współpracy i produktów stalowych, które prowadzą do lepszego i bardziej zrównoważonego świata.  Roofit.solar, z Estonii, jest jednym z czterech finalistów ubiegających się o tegoroczną nagrodę, która zostanie wręczona 14 listopada podczas uroczystej ceremonii w Sztokholmie.  Jest to trzydniowe wydarzenie, podczas którego setki uczestników z całego świata biorą udział w seminariach i odwiedzają hutę SSAB.

Roofit.solar został nominowany za Roofit, rozwiązanie dwa w jednym, innowacyjny produkt dachowy łączący z powodzeniem wydajne panele solarne z atrakcyjnym architektonicznie i przyjaznym dla środowiska dachem ze stali.

“Roofit.solar to firma, która ma zaledwie trzy lata, jej założycielem jest  Andri Jagomägi, posiadający 15 lat doświadczenia w badaniach technologii fotowoltaicznej,” wyjaśnia Helen Anijalg, kierownik ds. marketingu i eksportu w Roofit.solar. “Kiedy planował budowę własnego domu, chciał użyć dachu ze stali, ale także paneli solarnych. Andri zdał sobie sprawę, że nie ma jednego, wspólnego rozwiązania, więc zaczął eksperymentować i szukać sposobu na połączenie tych materiałów.”

Do produkcji rozwiązania dwa w jednym, Roofit.solar zdecydował się wykorzystać powlekaną organicznie stal GreenCoat®. W trakcie procesu produkcji, GreenCoat Pural BT łączona jest z bardzo wydajnymi modułami fotowoltaicznymi w sposób, który zapobiega rozwarstwieniu. Rozwiązanie wygląda jak zwykły stalowy dach i umożliwia produkcję energii przez zarówno nowe, jak i stare budynki, które mogą ją zużyć, przechować lub oddać do sieci elektroenergetycznej.

“Staramy się znaleźć na każdym etapie najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie,” mówi Anijalg. "To oznacza, że wszystkie materiały muszą być zgodne z naszą wizją. Dlatego też stal jest jedynym materiałem, z którego korzystamy."

W praktyce, stalowe rozwiązanie Roofit 2-w-1 jest bardzo wydajne i produkuje 150 Watt energii na każdy metr kwadratowy, czyli znacznie więcej od podobnego rozwiązania konkurencji.

Montaż paneli Roofit jest prosty i odbywa się w oparciu o te same zasady, co montaż standardowych dachów z rąbkiem stojącym. Co więcej, stalowe panele 2-w-1 są trwalsze od tradycyjnych paneli solarnych, a firma Roofit.solar jest przekonana, że produkt zwiększy ogólną sprzedaż dachów stalowych, gdyż technologia pokazuje, że można mieć przyjazny dla środowiska dach, trwały i wytrzymały nawet w trudnym klimacie, który dobrze wygląda.

“Nasi pierwsi klienci są bardzo entuzjastyczni i chętnie opowiadają o naszym rozwiązaniu, ponieważ wiedzą, że korzystają teraz z trwałego dachu, a jednocześnie robią coś dobrego, redukując emisje CO2 i pomagając w walce ze zmianą klimatu,” wyjaśnia Anijalg.

Uzasadnienie przez jury wyboru firmy Roofit.solar jako finalisty  edycji konkursu Swedish Steel Prize 2019 jest następujące:

Roofit.solar wytwarza dachy solarne z metalu, które produkują elektryczność. Produkt z powodzeniem łączy efektywne rozwiązanie solarne z atrakcyjnym architektonicznie, przyjaznym dla środowiska dachem ze stali, którego technologiczne zalety można wykorzystać również w przypadku renowacji obiektów historycznych. Dzięki zastosowaniu powłoki organicznej bazującej na szwedzkim oleju rzepakowym, możliwe stało się przesunięcie granic technologii produkcyjnej, a rezultat pokazuje znakomite trwałe przyleganie warstw solarnych paneli dachowych

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie steelprize.com. Informacji udzielają również:

Eva Petursson, Przewodnicząca jury, Swedish Steel Prize, eva.petursson@ssab.com
Anna Rutkvist, Project Manager, Swedish Steel Prize, anna.rutkvist@ssab.com

 

Załączniki

Roofit solar - Download