180
Aktualności Pale stalowe SSAB pomagają Portowi Gdańsk wskoczyć na podium

Pale stalowe SSAB pomagają Portowi Gdańsk wskoczyć na podium

Dźwig przenosi ogromny pal stalowy na linię wodną przyszłego nabrzeża Portu Gdańsk. Pal umieszczany jest w pozycji idealnie pionowej. Wibromłot, a następnie młot udarowy wciskają pal kilka metrów poniżej dna kanału. Nowe nabrzeże w Porcie Gdańsk zostanie oddane do eksploatacji w przyszłym roku.

Dariusz Gurzyński, operator dźwigu i brygadzista kierujący siedmioma pracownikami, pierwszy raz ma okazję pracować z palami stalowymi SSAB.

– Są znakomitej jakości, co bardzo pomaga, tym bardziej, że warunki tutaj są dość trudne i nie ma zbyt dużego marginesu błędu – mówi Gurzyński.

Prace nad nowym nabrzeżem rozpoczęły się w grudniu 2018 r. od poprawy stanu gruntu i instalacji pali wierconych CFA przez podwykonawcę, firmę Keller Polska Sp. z o.o. Najważniejsza i najtrudniejsza część prac rozpoczęła się w lutym 2019 r. od instalacji ściany combi, składającej się z pali stalowych RR900 firmy SSAB i montowanych między nimi grodzi.

– Pale stalowe SSAB wybrano głównie ze względu na ich jakość – mówi Tomasz Rybarczyk, kierownik grupy robót w Keller Polska, firmie odpowiedzialnej za poprawę stanu gruntu i budowę ściany combi. – Mają kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności nabrzeża. Wysoka jakość komponentów przekłada się również na bezpieczniejsze środowisko pracy.

Za wyborem pali stalowych SSAB przemawiała również inna ważna cecha: dostarczane są z przyspawanymi zamkami E21, które służą do łączenia pali stalowych z grodziami.

– Standardowo zamki mocowane są do pali stalowych na placu budowy – mówi Rybarczyk. – Jest to trudne, czasochłonne i w dużym stopniu uzależnione od warunków pogodowych takich jak deszcz.

Bartosz Michalski, kierownik budowy głównego wykonawcy, Budimexu, docenia produkty SSAB i współpracę z tą firmą.

– Wybraliśmy dość nietypowe rozwiązanie, pale stalowe SSAB w połączeniu z grodziami innego dostawcy – mówi Michalski. – Jak na razie, sprawdza się to bardzo dobrze. 437 pali stalowych przesłano z zakładu SSAB Oulainen w Finlandii bezpośrednio na nabrzeże w sześciu transzach, co ułatwiło nam precyzyjne dostosowanie się do harmonogramu. W połączeniu z nadzwyczajną jakością i konkurencyjną ceną wszystko to sprawia, że nasza współpraca układa się doskonale.

Pale stalowe SSAB pomagają Portowi Gdańsk wskoczyć na podium

2:16

Dźwig przenosi ogromny pal stalowy na linię wodną przyszłego nabrzeża Portu Gdańsk. Pal umieszczany jest w pozycji idealnie pionowej. Wibromłot, a następnie młot udarowy wciskają pal kilka metrów poniżej dna kanału.

Nabrzeże w Porcie Gdańsk to obecnie największy projekt budowlany Budimexu i pierwsza okazja do współpracy tej firmy z SSAB.

– I moim zdaniem z pewnością nie będzie to ostatni raz – mówi Michalski. – Jeżeli w przyszłości będziemy pracować nad podobnym projektem, na pewno rozważymy współpracę z SSAB.

Kiedy za dwa miesiące Keller zakończy swoją część projektu, Budimex będzie kontynuował prace stalowe i betonowe, po których nastąpi instalacja dźwigów i innych urządzeń portowych.

Jednocześnie kanał zostanie pogłębiony z obecnych trzech–pięciu metrów do 11,5 metra, co umożliwi wpływanie do portu statkom towarowym o długości do 250 metrów. Nabrzeże będzie uniwersalne i dostosowane do przeładunku towarów każdego rodzaju.

Nowe nabrzeże o długości 1220 metrów ma zostać oddane do eksploatacji w roku 2020 i umożliwi dalszy rozwój Portu Gdańsk.

– W roku 2018 przeładowaliśmy 49,1 mln ton towarów i zajmujemy obecnie czwarte miejsce wśród portów na Bałtyku, co stanowi awans z szóstego miejsca zaledwie dwa lata temu – mówi Agata Kupracz, rzecznik prasowy Portu Gdańsk. – Dzięki temu nowemu nabrzeżu i kolejnym mamy nadzieję wskoczyć na podium, być może w przyszłym roku.

Stal SSAB używana do budowy portu 

  • Pale stalowe RR900, gatunek S440J2H 
    • Średnica: 914 x 18 mm
    • Długość: 23,800 m; 26,300 m
    • Całkowity tonaż: 4 450,639 ton
  • Zamki E21 przyspawane do pali stalowych: 13 927 m