180
Aktualności Budynek “Lilla Integralen” z wyjątkową fasadą ze stali GreenCoat® nominowany do Plåtpriset 2019
23 kwietnia, 2019 09:00 CET GreenCoat

Budynek “Lilla Integralen” z wyjątkową fasadą ze stali GreenCoat® nominowany do Plåtpriset 2019

Przyciągający uwagę "Lilla Integralen" posiada fasadę wykonaną z powlekanej organicznie stali GreenCoat® z SSAB i znalazł się wśród finalistów znanego szwedzkiego konkursu architektonicznego Plåtpriset 2019.

SSAB dąży do umocnienia swojej pozycji wśród innowacyjnych architektów, którzy projektują nagradzane budynki. Niedawno znana pracownia Sandellsandberg Arkitekter zdecydowała się użyć przyjaznej dla środowiska stali GreenCoat® dla unikalnego apartamentowca “Lilla Integralen” w nowobudowanej dzielnicy mieszkaniowej Vallastaden w Linköping, w Szwecji. Pierwszy etap projektu budownictwa mieszkaniowego w Vallastaden zaowocował 1000 domów wybudowanych przez 40 różnych architektów.

“Lilla Integralen” to elegancki bliźniak z czterema apartamentami na trzech piętrach i tarasem na dachu. Wyróżniający się kształt budynku wykorzystuje sinusoidalną fasadę wykonaną z powlekanej organicznie stali GreenCoat®, zapewniającej zrównoważony charakter i trwałość w trudnych warunkach atmosferycznych, jak również wysoką estetykę.

Do stworzenia pięknych, jasnych refleksów w dość gęsto zabudowanym otoczeniu Vallastaden wybrano kolor Metallic Silver.

"W związku z tym, że postrzegamy zrównoważenie z perspektywy długofalowej, staramy się znaleźć w architekturze równowagę między środowiskiem i odpowiedzialnością społeczną. Kiedy projektujemy dom, ma on służyć wielu następnym pokoleniom, a to oczywiście nakłada wymagania wobec materiałów, które zastosujemy. Użycie stali GreenCoat®, która oferuje zarówno trwałość, jak i korzyści środowiskowe, było oczywiste,” wyjaśnia Thomas Sandell, sandellsandberg arkitekter.

Oprócz wysokiej wydajności i estetyki, większość produktów GreenCoat® zawiera powłokę BT, która wykorzystuje znaczną ilość szwedzkiego oleju rzepakowego zamiast tradycyjnie stosowanych składników ropopochodnych. Ta opatentowana technologia powlekania jest obecnie jedyną tego rodzaju na rynku.

Proces budowlany przebiegł sprawnie dzięki stali GreenCoat® cenionej za swoją zdolność do adaptacji do ogromnej liczby detali, których wymagał projekt "Lilla Integralen".

“Lilla Integralen” jest jednym z pięciu budynków nominowanych do nagrody Plåtpriset 2019, której celem jest zachęcanie do tworzenia i wyróżnianie innowacyjnych i zrównoważonych budynków, gdzie własności metali wykorzystywane są w udanym projekcie architektonicznym. Zwycięzca zostanie ogłoszony 25 kwietnia podczas architektonicznego wydarzenia Plåt, w Göteborgu, w Szwecji.

Zdjęcia:
1. Thomas Sandell wybrał stal GreenCoat® na elewację Lilla Integralen ze względu na jej zrównoważony charakter, trwałość i estetykę.
2. Elegancki, ale jednocześnie radosny dom “Lilla Integralen” został zainspirowany starymi budynkami przemysłowymi. Obecnie jest nominowany do szwedzkiej nagrody architektonicznej Plåtpriset 2019.

Załączniki

Thomas Sandell portrait - Download

Lilla Integralen made from GreenCoat steel - Download

platpriset 2019 finalist svart - Download