180
Aktualności Tylny zderzak z firmy Wabash National finalistą konkursu Swedish Steel Prize 2017
4 maja, 2017 09:00 CET Swedish Steel Prize

Tylny zderzak z firmy Wabash National finalistą konkursu Swedish Steel Prize 2017

Firma Wabash National została nominowana do nagrody Swedish Steel Prize 2017 za opracowanie RIG-16, lekkiego i innowacyjnego systemu tylnych zderzaków dla pojazdów ciężarowych, które przekraczają normy bezpieczeństwa obowiązujące na autostradach.Swedish Steel Prize to międzynarodowa nagroda honorująca sztukę inżynierii i innowacyjność w branży stalowej. Wabash National, firma z USA, jest jednym z czterech finalistów ubiegających się o tegoroczną nagrodę, która zostanie wręczona 11 maja podczas ceremonii w Sztokholmie.

RIG-16 to element bezpieczeństwa, który wystaje poza tylny zderzak ciężarówek autostradowych i służy zatrzymaniu lżejszych i mniejszych pojazdów, które uderzają od tyłu w jadącą ciężarówkę.

Trzy lata temu odkryliśmy dużą wartość nowego rozwiązania zderzaków, które zapobiegało uszkodzeniom kabiny pasażera lub PCI. Nie mogliśmy jednak zwiększać masy, podwyższać kosztów czy sprawiać, że naczepa będzie w jakikolwiek sposób niepraktyczna," mówi Andrzej Wylezinski, Manager of Structural Engineering w Wabash National. Projekt wykorzystuje ważne własności zaawansowanych stali o wysokiej wytrzymałości dzięki zastosowaniu części formowanych w bardziej kompleksowy sposób, które zmniejszają ilość montowanych komponentów do 50%. Cieńsza stal pozwala na mniejszą długość złącza i mniejsze spoiny, podczas gdy wysoka granica plastyczności stali umożliwia tworzenie konstrukcji o znakomitej absorpcji energii w razie zderzenia pojazdów. Efektem jest najlżejszy i najbardziej skuteczny system zderzaków ciężarówek, jaki można obecnie znaleźć na rynku amerykańskim.

Naprawdę uważamy, że własności materiału były idealne do tego zastosowania i to jeden z powodów naszej dumy z tego, co osiągnęliśmy. Masa, formowalność i spawalność odgrywały ogromną rolę w procesie rozwoju. Nie udałoby się nam stworzyć RIG-16 bez stali o wysokiej wytrzymałości," mówi Wylezinski.

Uzasadnienie przez jury wyboru firmy Wabash National jako finalisty tegorocznej edycji konkursu jest następujące: 

Nowa tylna osłona zabezpieczająca przed zderzeniem, produkcji Wabash National, do samochodów ciężarowych i naczep wykracza poza północnoamerykańskie standardy, również te wymagające zapobiegania zderzeniom. Zoptymalizowana konstrukcja wykorzystująca wysokiej wytrzymałości stal konstrukcyjną została zweryfikowana poprzez szeroko zakrojone badania, które wykazały świetne wyniki, jeśli chodzi o ochronę osób przebywających w samochodzie ulegającym kolizji. Opatentowany system zapewnia doskonałe pochłanianie energii, minimalne uszkodzenia ciężkiego pojazdu, jak również wysokie oszczędności, jeśli chodzi o produkcję i montaż. 

Od blisko 20 lat, w konkursie Swedish Steel Prize wyróżniane i nagradzane są małe i duże przedsiębiorstwa oraz instytucje i osoby prywatne, które opracowały metodę lub produkt wykorzystujący pełen potencjał stali o wysokiej wytrzymałości. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez rzeźbiarza Jörga Jeschke oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 SEK, której preferowanym przeznaczeniem według SSAB byłby dowolny cel charytatywny wybrany przez zwycięską firmę. 

Dowiedz się więcej na temat nagrody Swedish Steel Prize, odwiedzając stronę www.steelprize.com

Dodatkowych informacji udzielają: 

Eva Petursson, przewodnicząca jury, Swedish Steel Prize, +46 243 712 04
Anna Rutkvist, menedżer projektu, Swedish Steel Prize, +46 243 716 40