180
Aktualności System wywrotek kolejowych Kiruna Wagon finalistą konkursu Swedish Steel Prize 2017
2 maja, 2017 09:00 CET Swedish Steel Prize

System wywrotek kolejowych Kiruna Wagon finalistą konkursu Swedish Steel Prize 2017

Firma Kiruna Wagon została nominowana do nagrody Swedish Steel Prize 2017 za opracowanie Helix Dumper, innowacyjnego systemu wywrotek o dużej trwałości i dużo większej wydajności niż inne wagony do transportu rudy.Swedish Steel Prize to międzynarodowa nagroda honorująca sztukę inżynierii i innowacyjność w branży stalowej. Firma Kiruna Wagon ze Szwecji jest jednym z czterech finalistów ubiegających się o tegoroczną nagrodę, która zostanie wręczona 11 maja podczas ceremonii w Sztokholmie.

Nasz klient znalazł mały projekt, który chciał przekształcić w dużą koncepcję systemu wywrotek.  Do pokonania było wiele wyzwań, np. jak uzyskać nośność w wysokości 100 ton, zachowując lekkość wagonu," wyjaśnia Fredrik Kangas, dyrektor zarządzający Kiruna Wagon. Efektem prac jest Helix Dumper, lekka konstrukcja wagonu o dużej ładowności i genialnym rozwiązaniu rozładunku z prędkością 25 000 ton na godzinę, czyli dwa razy większą od innych systemów. W projekcie wykorzystano stal o wysokiej wytrzymałości do wykonania konstrukcji wagonu oraz usztywnień wokół skrzyni wagonu i jego górnej szyny. Stal trudnościeralna znalazła zastosowanie w dwóch łukach w strefie rozładunku.

Helix Dumper zaprojektowany jest w taki sposób, by minimalizować ścieranie, dlatego też jesteśmy przekonani, że nasz wybór materiałów był optymalny," mówi Kangas.

W porównaniu do innych systemów, kompletny system rozładunkowy dla Helix kosztuje 1/7 ceny wagonu obrotowego. Dodatkowo Helix wykorzystuje część potencjalnej energii rudy do przesuwania wagonów do przodu w trakcie rozładunku. Oznacza to, że nie jest potrzebna dodatkowa energia i generowane jest dużo mniej pyłu i hałasu.

Uzasadnienie przez jury wyboru firmy Kiruna Wagon jako finalisty tegorocznej edycji konkursu jest następujące:

Firma Kiruna Wagon opracowała innowacyjny system wywrotek do dalekobieżnego transportu kolejowego i efektywnego rozładunku kopalin. Zastosowanie zaawansowanych stali konstrukcyjnych o wysokiej wytrzymałości i stali trudnościeralnych pozwoliło zaprojektować lekkie wagony połączone ze stacjonarnym terminalem Helix, służące do szybkiego rozładunku obrotowego. Dzięki uzyskaniu niemal dwukrotnie szybszego tempa rozładunku, system Helix jest wyraźnie lepszy od wszystkich konwencjonalnych rozwiązań i radzi sobie z wieloma problemami związanymi z kruszywami lepkimi. System terminala jest bardzo opłacalny, zarówno jeśli chodzi o inwestycję, jak i eksploatację.

Od blisko 20 lat, w konkursie Swedish Steel Prize wyróżniane i nagradzane są małe i duże przedsiębiorstwa oraz instytucje i osoby prywatne, które opracowały metodę lub produkt wykorzystujący pełen potencjał stali o wysokiej wytrzymałości. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez rzeźbiarza Jörga Jeschke oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 SEK, której preferowanym przeznaczeniem według SSAB byłby dowolny cel charytatywny wybrany przez zwycięską firmę.

Dowiedz się więcej na temat nagrody Swedish Steel Prize, odwiedzając stronę www.steelprize.com.

Dodatkowych informacji udzielają:

Eva Petursson, przewodnicząca jury, Swedish Steel Prize, +46 243 712 04
Anna Rutkvist, menedżer projektu, Swedish Steel Prize, +46 243 716 40