180
Aktualności Dźwigi samojezdne JMG Cranes finalistą konkursu Swedish Steel Prize 2017
27 kwietnia, 2017 09:00 CET Swedish Steel Prize

Dźwigi samojezdne JMG Cranes finalistą konkursu Swedish Steel Prize 2017

Firma JMG Cranes została nominowana do nagrody Swedish Steel Prize 2017 za opracowanie MC 580, nowego dźwigu samojezdnego, który jest najlepszy w swojej klasie dzięki dużej ładowności i łatwości transportu.

Swedish Steel Prize to międzynarodowa nagroda honorująca sztukę inżynierii i innowacyjność w branży stalowej. Firma JMG Cranes z Włoch jest jednym z czterech finalistów ubiegających się o tegoroczną nagrodę, która zostanie wręczona 11 maja podczas ceremonii w Sztokholmie. 

Rynek potrzebował nowego dźwigu o tych samych wymiarach, ale większej nośności i niskiej masie własnej. Miał być zdolny do podnoszenia dużych ładunków, ale także lekki, by można go przemieszczać z miejsca na miejsce na ciężarówce," wyjaśnia Emilio Berti, Chief Design Director w JMG Cranes. Aby spełnić tę potrzebę, firma JMG Cranes opracowała MC 580, jedyny elektryczny dźwig samojezdny na świecie, które może podnieść 58 ton. W warunkach pracy waży on 42 tony, a podczas transportu zaledwie 24 tony. Zaawansowany i kompaktowy projekt dźwigu w pełni wykorzystuje stal o wysokiej wytrzymałości w wysięgniku oraz tylnej ramie dźwigu i skrzyni, czyli obszarach, gdzie zazwyczaj stosowana jest stal miękka.  

Dźwig można całkowicie rozmontować na potrzeby transportu po wąskich ulicach, łącznie z przeciwwwagą, wysięgnikami, a nawet bateriami, gdy to konieczne.  Wysięgnik cechuje się optymalnym projektem i ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym przedłużenie podwozia i uzyskanie lepszego momentu przeciwwagi. Dodatkowo, nowoczesny projekt z bezemisyjnym silnikiem elektrycznym oferuje działanie lepsze do 80% w porównaniu do konkurencyjnych produktów. 

W naszej branży ważny jest niewielki rozmiar, ale równie ważna jest moc. Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć dźwig, którego działanie znacznie przekracza nasze poprzednie modele, jak również produkty konkurencji," mówi Berti.

Uzasadnienie przez jury wyboru firmy JMG Cranes jako finalisty tegorocznej edycji konkursu jest następujące: 

Firma JMG Cranes opracowała unikalny, bardzo kompaktowy dźwig o poszerzonym zakresie zastosowań. Delikatna konstrukcja w połączeniu z elektrycznym układem napędowym i doskonała zwrotność pozwalają na wykorzystywanie go zarówno we wnętrzach, jak i na wolnej przestrzeni. Ten potężny dźwig samojezdny cechuje ogromny udźwig. Jego wysoką wydajność względem masy uzyskano dzięki zoptymalizowanej konstrukcji wysięgnika z wykorzystaniem stali o bardzo wysokiej wytrzymałości. Dodatkowo, ułatwiony został efektywny transport drogowy, dzięki wymiennym podporom i przeciwwagom.

Od blisko 20 lat, w konkursie Swedish Steel Prize wyróżniane i nagradzane są małe i duże przedsiębiorstwa oraz instytucje i osoby prywatne, które opracowały metodę lub produkt wykorzystujący pełen potencjał stali o wysokiej wytrzymałości. Zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez rzeźbiarza Jörga Jeschke oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 SEK, której preferowanym przeznaczeniem według SSAB byłby dowolny cel charytatywny wybrany przez zwycięską firmę.

Dowiedz się więcej na temat nagrody Swedish Steel Prize, odwiedzając stronę www.steelprize.com

Dodatkowych informacji udzielają: 

Eva Petursson, przewodnicząca jury, Swedish Steel Prize, +46 243 712 04
Anna Rutkvist, menedżer projektu, Swedish Steel Prize, +46 243 716 40