180
Stale wysokowytrzymałe

Zrównoważenie i stale wysokowytrzymałe

SSAB oferuje klientom szeroki zakres stali wysokowytrzymałych i trudnościeralnych, które zapewniają lepszą efektywność energetyczną i materiałową, jak również wytrzymałość i trwałość wykonanych z nich produktów. Lżejsze pojazdy i maszyny oznaczają także większą ładowność i mniejsze zużycie paliwa.

Koncepcja EcoUpgraded z SSAB podkreśla korzyści środowiskowe, jakie daje zmiana stali na stal o wysokiej wytrzymałości, do których należą m.in. mniejsze emisje dzięki mniejszej masie, lepsza ekonomika paliwowa oraz dłuższa trwałość użytkowa. Dzięki wysokowytrzymałym gatunkom, klienci SSAB potrzebują mniej stali.

Optymalna masa i zużycie paliwa w transporcie

Korzyści środowiskowe i finansowe wynikające ze stosowania stali o wysokiej wytrzymałości są znaczące w takich produktach jak wywrotki, ciężarówki, przyczepy, dźwigi, żurawie i maszyny budowlane. Zastosowane w nich stale SSAB redukują masę konstrukcji pojazdów dzięki nowym projektom opartym na minimalnej możliwej grubości stali.  

Zmiany projektu konstrukcyjnego mogą też redukować koszty produkcji, np. dzięki mniejszej ilości spawania i łatwiejszej obróbce. Mniejsza masa pojazdów prowadzi do większej ładowności oraz mniejszej konsumpcji paliwa i mniejszych emisji. Przykładowo, masa zabudów naczep wykonanych z wysokowytrzymałych stali SSAB może być aż o 30% mniejsza w porównaniu do tradycyjnych gatunków stali.  

W produktach takich jak sprzęt dźwigowy, wymagających dużej nośności, stosowanie stali o wysokiej wytrzymałości umożliwia projektowanie mocniejszych produktów. Jednocześnie redukowana jest grubość ścianek konstrukcyjnych, co oznacza oszczędność masy materiału, prowadzącą do mniejszego zużycia paliwa i mniejszych emisji.

Lekkich, trwałych materiałów z własnościami korzystnymi dla środowiska oczekują również producenci motoryzacyjni. Walcowane na zimno, zaawansowane stale SSAB o wysokiej wytrzymałości pomagają projektować bezpieczniejsze i lżejsze pojazdy generujące niższe emisje. 

Nasze zaawansowane stale o wysokiej wytrzymałości zostały opracowane specjalnie dla komponentów bezpieczeństwa w samochodach o surowych wymaganiach w zakresie redukcji masy i dużej absorpcji energii.

 

Zwiększona trwałość użytkowa maszyn i sprzętu

Trudnościeralne stale SSAB to ulepszane cieplnie (Q&T) stale, które znajdują zastosowanie w szeregu maszyn i urządzeń używanych w górnictwie, recyklingu czy budowie dróg. Wszystkie te zastosowania wymagają twardości i udarności charakterystycznej dla stali Q&T. 

Zastosowanie stali Q&T w czerpakach, kruszarkach, ostrzach, niszczarkach i wywrotkach zapewnia znakomitą odporność na ścieranie, co z kolei poprawia wydajność maszyn i przedłuża czas ich użytkowania. Ponadto lżejsze maszyny oferują użytkownikom końcowym oszczędność kosztów oraz mniejszy wpływ na środowisko.

 

Większa efektywność energetyczna i środowiskowa dzięki powłokom

SSAB opracowuje nowe funkcjonalne powłoki, które obniżają zużycie energii i koszty konserwacji, poprawiają trwałość powierzchni i wydłużają czas użytkowania budynków. Dostępne są różne powłoki przyczyniające się do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska budownictwa.

Powłoki termiczne odbijają promieniowanie słoneczne na zewnątrz i promieniowanie cieplne wewnątrz budynków, prowadząc do mniejszych kosztów energii grzewczej i chłodniczej.  

Niektóre powłoki bazują na oleju roślinnym zamiast na tradycyjnych składnikach ropopochodnych – to unikalna na rynku technologia, opatentowana przez SSAB. Jej efektem jest lepsza stal powlekana, o dłuższej trwałości i mniejszym wpływie na środowisko.

Dowiedz się więcej o naszych stalach: 

 Strenx

 

 

Hardox


 

Docol